Gucci Bags

burberry outlet

oakley sunglasses

christian louboutin outlet

mulberry outlet

Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

real estate menu left real estate menu right

seo


Binanıza Enerji Kimlik Belgesi aldırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

EKB Uzmanlığı Eğitimi Başvurusu İçin Tıklayınız.

 

             

 

 

5 Aralık 2008 tarihli 27075 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, yeni ve mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almasını yasal olarak zorunlu kılmaktadır. Bir binaya Enerji Kimlik Belgesi verilebilmesi için öncelikle o binanın Bina Enerji Performansı (BEP) hesaplanmalıdır. 

 

 

Nedir bu Enerji Kimlik Belgesi?ekbadam

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir. Enerji Kimlik Belgesi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır.

        Enerji Kimlik Belgesi;

 • Bina ile ilgili genel bilgiler,
 • Düzenleme ve düzenleyen bilgileri,
 • Binanın kullanım alanı (m2),
 • Binanın kullanım amacı,
 • Binanın ısıtılması, soğutulması, iklimlendirmesi, havalandırması, aydınlatması ve sıhhi sıcak su temini için kullanılan enerjinin miktarı (kWh/yıl),
 • Tüketilen her bir enerji türüne göre yıllık birincil enerji miktarı (kWh/yıl),
 • Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık birincil enerji tüketiminin, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması,
 • Nihai enerji tüketiminin oluşturduğu sera gazlarının kullanım alanı başına yıllık miktarı (kg CO2/m2-yıl),
 • Binaların kullanım alanı başına düşen yıllık sera gazı salımının, A ile G arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılması (kg CO2/m2-yıl),
 • Birincil enerji tüketimine göre, belirlenen enerji sınıfı,
 • Nihai enerji tüketimine göre, belirlenen sera gazları emisyonu sınıfı gösterilir.

Enerji Kimlik Belgesi - EKBEnerji Kimlik Belgesinin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve/veya enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur. Ayrıca bina veya bağımsız bölüm satıldığında veya kiraya verildiğinde, malsahibi tarafından alıcı veya kiracıya binanın Enerji Kimlik Belgesi de verilir.

 

Enerji Kimlik Belgesi, binanın yıllık enerji ihtiyacının değişmesine yönelik herhangi bir uygulama yapılması halinde bu Yönetmeliğe uygun olacak şekilde yenilenir.

 

Enerji Kimlik Belgesi, binanın tamamı için hazırlanabileceği gibi, isteğe bağlı olarak, kat mülkiyetini haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı düzenlenebilir.

 

Hesaplarda kullanılan yüzey alanlarının elde edilme yöntemi, enerji dönüşüm katsayıları, nihai enerjilerin birincil enerjiye dönüştürülmesi ve enerji tüketimleri ölçeği, nihai enerji tüketimleri, sera gazı emisyonlarına dönüştürme katsayıları ve karbondioksit emisyonu, Enerji Kimlik Belgesinin ekleri olarak proje kapsamında hazırlanır.

 

 

 

EKB Bültenimiz İçin Tıklayınız...
 

cheap oakley sunglasses outlet cheap oakley sunglasses sale oakley sunglasses cheap cheap Ray ban sunglasses outlet discount christian louboutin oakley sunglasses cheap cheap Ray ban sunglasses ray ban clubmaster parajumpers outlet sale cheap parajumpers outlet cheap hermes bags parajumpers canada cheap parajumpers outlet parajumpers uk cheap nike air max cheap nike nfl jerseys discount nike jerseys discount nike nfl jerseys nfl jerseys cheap wholesale nfl jerseys cheap wholesale nfl nike jerseys cheap mulberry outlet cheap mulberry handbags mulberry alexa bags cheap mulberry alexa mulberry outlet sale mulberry outlet uk cheap mulberry outlet mulberry uk hermes birkin bags fit flops sale cheap fit flop sale fit flop sale discount fit flops sale discount fit flop shoes discount fit flop slippers cheap christian louboutin outlet cheap christian louboutin uk cheap Ray ban sunglasses cheap ray bans cheap Ray ban sunglasses cheap ray bans cheap Ray ban sunglasses cheap ray ban wayfarer discount Ray ban sunglasses discount ray ban aviators christian louboutin outlet mulberry outlet mulberry outlet uk Burberry Bags Sale Burberry Outlet Online christian louboutin discount mulberry alexa mulberry handbags Burberry Sale Burberry Sale


Copyright (C) 2010 - 2011 EVD Enerji Yonetimi ve Danismanlik Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Sti. Tum Haklari Saklidir.

?>